Acanthosaura

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Acanthosaura Armata

Dĺžka: 25 - 30cm. Aktivita: denná. Teplota: okolo 27 °C. Terárium: pralesné Vlhkosť: 70 - 80% Veľkosť terária: 80 x 50 x 100 Dĺžka života: 15-20r. Potrava: hmyz
Výskyt: Čína, Myanmar, južné Thajsko, Malajský poloostrov, Sumatra, Pulau Pinang, Pulau Tioman ,Barma, Indonézia, Kambodža, Laos, Vietnam, ostrovy Anamba, Singapur a Penangu.



Tieto agamy dávajú prednosť biotopu v strednom poschodí dažďových lesov
v nadmorských výškach v rozsahu od 0- 750 metrov. Predovšetkým však kmeňom veľkých stromov v okolí vôd. Často a radi sedia na konároch nad vodou. Nie je to ale arborikoltná agama a často sa dá nájsť i na zemi. V Thajsku sa dajú vidieť ako sedia bez pohnutia na spodných častiach veľkých stromov a koreňov pritisnuté ku kôre a len za daždivého počasia. Za slnečného dňa sa ukrývajú do tieňa, vysoká teplota im nevyhovuje.

Dorastajú do dĺžky 25-30 cm pričom väčšinu dĺžky tvorí chvost. Samičky sú menšie a vysokých chrbtový hrebeň, tvorený z ostňov môže byť u nich na zátilku prerušený no nieje to pravidlom. Charakteristickými pre tento druh ako aj pre celý rod sú dlhé ostne nad očami vyrastajúce z nadočnicových oblúkov. Podkladové sfarbenie tvoria odtiene zelenej a hnedej Kresbu tvoria svetlejšie tmavo obtiahnuté škvrnky. Spodná časť tela je svetlá bez kresby. Hrdlo sa najmä pri podráždení zafarbuje ľahko do červena. Sliznica tlamy a jazyk je ružová, podnebie čierne. Keď su vystrašené a snažia sa skryť svetlé škvrnky zhnednú až splynú s ohraničením. Mladšie jedince ako aj gravidné samice bývajú agresívnejšie no všeobecne sa dá povedať že časom sa nechajú skrotiť. Švihanie chvostom, syčanie a kopanie zadnými nohami sú znaky podráždenia ale to každému asi dôjde. Vyhľadávajú najvyššie miesta v dosahu, často je to hlava chovateľa. :)

Ten istý jašter v zelenom                          a hnedom (bezpečnostnom) sfarbení


Dožívajú sa 15-20r.


Pre chov tohto druhu sú vhodné pralesné terária o rozmeroch 80×50×100 (v) cm a väčšie (niektoré zdroje uvádzajú minimálnu výšku 120 cm!) . Je nutné ich osadiť dostatkom vertikálnych vetví a živými rastlinami, pretože v tieni listov sa cítia bezpečne. Vhodné je steny obložiť korkovou kôrou alebo korkom po ktorom radi šplhajú. Takisto je dobré spraviť im úkryt aj na zemi, napr. dutinu medzi kameňmi. Živé rastliny tiež pomáhajú udržať vlhkosť, ktorá je potrebná (70 - 80%). Udržať vlhkosť pomáha aj pravidelné večerné rosenie. V teráriu je potrebná aj väčšia nádobka s vodou pretože tieto agamy sa radi kúpu. Konár nad touto vodnou plochou nieje na škodu keďže radi sedávaju práve nad vodou. Takisto je dobré zabezpečiť tečúcu vodu keďže v ich prirodzenom prostredí sa zdržujú väčšinou v okolí riek. Ako substrát požívame zmes rašeliny a piesku v pomere jedna k jednej. Lignocel nieje príliš vhodný ,keďže kokosové vlákna pri zožratí s potravou upchávajú tráviaci systém. Cez deň vykurujeme terárium na 25-28 °C a v noci môžme nechať vychladnúť na izbovú teplotu. Vzhľadom k tomu ,že v prírode žijú väčšinou v tieni a pri slnečnom počasí sa skrývajú ,nepotrebujú lokálny zdroj tepla ani príliš vysokú intenzitu osvetlenia. Ja mám pri nich neónku a jednu 100W žiarovku na ohrev. Samozrejmosťou je UV svetlo, stačí 2% UVb no ja používam neónku s 30% UVa a 5% UVb. Dobré vetranie je podmienkou aby interiér nenapadli plesne.



V prírode sa živia hmyzom a ďalšími bezstavovcami. Veľmi im chutia dážďovky. Príležitostne aj malé stavovce vrátane rýb. V zajatí im podávame najmä cvrčky, múčne červy, šváby a dážďovky. Odporúča sa nepodávať potravu väčšiu ako šírka tlamky ,pretože by mohli nastať zdravotné komplikácie. Pozor na prekŕmenie, následky môžu byť pre plaza aj smrteľné.
  Jašterom podávame aj vitamíny pre jaštery, napr. Roboran, Reptivite, Nutrimix, takisto raz mesačne orosíme terárium s roztokom Combinalu AD3 (3 kvapky do 0,5 l vody, orosíme celé terárium aj jaštery). Combinal AD3 nájdeme v lekárni a vitamíny v obchodoch pre chovateľov.

V období párenia samec pokyvuje hlavou a láka tak samice. Samica kladie iba jednu znášku ročne, ktorá obsahuje 8-15 vajec. Zahrabáva ich do substrátu, pričom vyhrabe viacero tzv. skúšobných jamiek - hľadá vhodné miesto. Substrát potom utlačí hlavou a naťahá naň lístie a vetvičky.
Vajcia inkubujeme pri teplote 21-25
°C. V priebehu doby inkubácie ,ktorá trvá 190 dní, sa vajcia zväčšia na dvojásobok. Novonarodené mláďatá majú 6-7 cm a chováme ich oddelene alebo v menších skupinkách.









Rod acanthosaura | stály odkaz

Komentáre

  1. Jašterky
    Vinikajúci rozpis chovu,veľa zdaru do budúcna:o))
    publikované: 06.10.2007 18:25:36 | autor: Martin (e-mail, web, neautorizovaný)
  2. Veľmi pekné..:)
    Pekné fotografie :) už si im vymyslel mená? :)
    publikované: 06.10.2007 18:29:05 | autor: dievčatko (e-mail, web, neautorizovaný)
  3. Paráda
    ani som nemyslela, že sú až také maličké :-)
    publikované: 06.10.2007 18:39:33 | autor: zelenarusalka (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014