Acanthosaura

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Acanthosaura crucigera

Dĺžka: 20 - 26cm. Aktivita: denná. Teplota: 25–26 °C. Terárium: pralesné Vlhkosť: 70 - 80% Veľkosť terária: 100 x 50 x 100 Dĺžka života: 15-20r. Potrava: hmyz
Výskyt: Barma, Thajsko, severní malajská Peninsula, Kambodža, južný Vietnam.

Žije
v stromovom a krovom poschodí pôvodných pralesov až do nadmorskej výšky 1800 m.


A. crucigera je najmenší a údajne najviac agresivný druh rodu, v dospelosti dosahuje veľkosti 20–26 cm. Má výrazné ostne na týle hlavy a ostnitý chrbový hrebienok za krkom prerušenýŠiroká medzera oddeľuje chrbtový hrebeň od vyššieho hrebeňa na týle.  Celkovo tmavá až hnedočierna farba je rozrušena veľkým množstvom drobných svetlých škvrniek, čo vytvára dojem sieťovania. Môžu byť naznačené čierne sedlové škvrny v prednej časti chrbta a týla.

Pre chov tohto druhu sú vhodné pralesné terária stojatej konštrukcie . Je nutné ich osadiť dostatkom vertikálnych vetví a živými rastlinami, pretože v tieni listov sa cítia bezpečne. Vhodné je steny obložiť korkovou kôrou alebo korkom po ktorom radi šplhajú. Živé rastliny pomáhajú udržať potrebnú vlhkosť (70 - 80%). Takisto je nutné pravidelné večerné rosenie.V teráriu je potrebná aj väčšia nádobka s vodou pretože tieto agamy sa radi kúpu. Konár nad touto vodnou plochou nieje na škodu keďže radi sedávajú práve nad vodou. Takisto je dobré zabezpečiť tečúcu vodu keďže v ich prirodzenom prostredí sa zdržujú väčšinou v okolí horských potokov a riek. Ako substrát požívame zmes rašeliny a piesku v pomere jedna k jednej. Lignocel nieje príliš vhodný ,keďže kokosové vlákna pri zožratí s potravou upchávajú tráviaci systém. Cez deň vykurujeme terárium na 25–26 °C a v noci môžme nechať vychladnúť na izbovú teplotu. Vzhľadom k tomu ,že v prírode žijú väčšinou v tieni a pri slnečnom počasí sa skrývajú ,nepotrebujú lokálny zdroj tepla ani príliš vysokú intenzitu osvetlenia.

 

V prírode sa živia hmyzom a ďalšími bezstavovcami. Veľmi im chutia dážďovky. Ak majú možnosť pochutia si aj na rybkách.  V zajatí im podávame najmä cvrčky, múčne červy, šváby a dážďovky. Odporúča sa nepodávať potravu väčšiu ako šírka tlamky ,pretože by mohli nastať zdravotné komplikácie. Pozor na prekŕmenie, následky môžu byť pre plaza aj smrteľné.
  Jašterom podávame aj vitamíny pre jaštery, napr. Roboran, Reptivite, Nutrimix, takisto raz mesačne orosíme terárium s roztokom Combinalu AD3 (3 kvapky do 0,5 l vody, orosíme celé terárium aj jaštery). Combinal AD3 nájdeme v lekárni a vitamíny v obchodoch pre chovateľov.


 

Vzhľadom k tomu, že tento druh nemám v chove, fotky jašterov pochádzajú zo stránky www.netportal.de

Rod acanthosaura | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014